کارآفرینی در ماهشهر متاثر از صنایع پتروشیمی ضعیف است

نماینده مردم شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی«ره» در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های پتروشیمی منطقه، نباید به تکنولوژی قدیمی اکتفا کنند. علی گلمرادی اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، آلایندگی‌های محیط زیستی منطقه به‌شدت کاهش می‌یابد که این امر در سلامت محیط و زندگی مردم حوزه انتخابیه نقش بسزایی دارد. وی ادامه داد: دومین نتیجه‌ی مثبتی که اجرای این طرح‌ها در پی خواهد داشت، ایجاد اشتغال است که با توجه به اینکه تأکید گردیده از جوانان بومی جویای کار بهره‌گیری شود، می‌تواند به کاهش بیکاری و حل مشکلات اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک نماید. عضو کمیسیون انرژی مجلس، دیگر نتیجه‌ی مثبت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را، سودآوری برای کشور دانست که در نهایت منجر به رفاه عمومی در جامعه خواهد شد. گلمرادی اضافه کرد: متأسفانه برخی شرکت‌ها هنوز به سیستم‌های قدیمی خود که بیش از ده‌ها سال از عمر آنان می‌گذرد، بسنده کرده‌اند و برنامه‌ای برای توسعه و نوآوری ندارند. از طرفی برخی شرکت‌های منطقه مانند پتروشیمی مارون، به شکل گسترده‌ای اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای نموده، که این شرکت می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد. زیرا در حال حاضر، پتروشیمی مارون، ۷تا ۸درصد کل تولید صنعت پتروشیمی کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: یکی از مشکلاتی که منطقه با آن روبرو است، مسائل حقوقی کارگران بوده که با توجه به اینکه پتروشیمی مارون با استفاده از تکنولوژی روز، سودآوری خوبی را کسب نموده، شاهد هستیم که خوشبختانه در این مجموعه رضایت قابل قبولی در بین نیروی کار وجود دارد و این مسئله برای ما حائز اهمیت زیادی است. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی یک پتروشیمی مانند مارون می‌تواند در بخش توسعه و اشتغال‌زایی حرکت خوب و کارهای جدی را انجام دهد و در بخش سودرسانی به سهام عدالت و سهامداران خود موفق عمل نماید، سایر پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند به این سمت‌وسو حرکت نمایند. گلمرادی در پایان بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی، علاوه بر اعلام آمادگی برای حمایت از اقدامات توسعه‌ای در منطقه، بر استفاده از نیروهای بومی و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی، تأکید جدی دارم.

علی گلمرادی روز دوشنبه با تاکید بر رسیدگی به مشکلات کارآفرینان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: انتظار جوانان برای اشتغال در صنعت پتروشیمی در شهرستان ماهشهر موجب شده مردم نگاهی به کار آفرینی و اشتغال در حوزه های دیگر نداشته باشند.
وی ادامه داد:مشاغل و کسب کارهایی که نقش خدماتی و پشتیبانی صنعت پتروشیمی را دارند و نیز مشاغلی چون دامپروری، کشاورزی ، فرش بافی، صنایع دستی و کسب کارهای خانگی که می توانند ثروت آفرینی برای اهالی شهرستان ماهشهر را داشته باشند مورد غفلت قرار گرفته اند.
وی با اشاره به پیگیری انجام شده برای کمک به حل مشکلات کار آفرینان در شهرستان ماهشهر اظهار داشت: اخیرا نشستی با حضور کارآفرینان شهرستان ماهشهر برگزار و مطالبات آنان مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان مربوطه نیز راه کار اجرایی برای رفع مشکلات کارآفرینان از جمله فراهم کردن زیرساخت مناسب از جمله آب، برق، آموزش و تسهیلات بانکی ارزان را مطرح کرده و تصمیم لازم برای تامین آنها اتخاذ شد.
وی افزود: مقرر شد کمیته هایی تخصصی در این رابطه تشکیل شده و در صورت نیاز به منظور رفع موانع توسعه کارآفرینی در شهرستان جلساتی با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی استان برگزار شود.
نماینده مردم ماهشهر،هندیجان،امیدیه و بندرامام در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در این راستا تلاش می شود از ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای رفع موانع قانونی توسعه کارآفرینی استفاده شود.
گلمرادی در بخش دیگری با تاکید بر لزوم افزایش خرید داخلی صنایع پتروشیمی از تولیدات و خدمات موجود در شهرستان ماهشهر گفت: بر اساس ماده ۴۷برنامه ششم توسعه صنعت پتروشیمی موکلف شده از ظرفیت های بومی منطقه استفاده کند این مهم در بکارگیری نیروی انسانی و هم در حوزه های مختلف خرید و تدارکات مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی صدق می کند لذا ضرورت دارد صنایع پتروشیمی در تامین نیازهای خود از ظرفیت های موجود در منطقه استفاده کنند.
وی ادامه داد: بسیار دیده شده ماموران خرید شرکت ها اقلام مورد نیاز این شرکت ها را از نقاط خارج از منطقه خریداری می کنند که این رویه اجحاف در حق مردم این منطقه است چرا که بخشی از درآمد حاصل از نفت و پتروشیمی باید در قالب خدمات و امکانات در منطقه محل استقرار توزیع شود تا به رونق اقتصادی منطقه کمک کند.
به گزارش ایرنا، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در سال ۱۳۷۶ در زمینی به وسعت ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار تاسیس و اینک ۲۲ مجتمع پتروشیمی در آن فعال هستند.
ماهشهر در جنوب خوزستان و در ساحل خلیج فارس، پس از عسلویه قطب پتروشیمی کشور است.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top