بستر ورود بخش خصوصی به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم شود

نماینده مردم شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی«ره» در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های پتروشیمی منطقه، نباید به تکنولوژی قدیمی اکتفا کنند. علی گلمرادی اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، آلایندگی‌های محیط زیستی منطقه به‌شدت کاهش می‌یابد که این امر در سلامت محیط و زندگی مردم حوزه انتخابیه نقش بسزایی دارد. وی ادامه داد: دومین نتیجه‌ی مثبتی که اجرای این طرح‌ها در پی خواهد داشت، ایجاد اشتغال است که با توجه به اینکه تأکید گردیده از جوانان بومی جویای کار بهره‌گیری شود، می‌تواند به کاهش بیکاری و حل مشکلات اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک نماید. عضو کمیسیون انرژی مجلس، دیگر نتیجه‌ی مثبت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را، سودآوری برای کشور دانست که در نهایت منجر به رفاه عمومی در جامعه خواهد شد. گلمرادی اضافه کرد: متأسفانه برخی شرکت‌ها هنوز به سیستم‌های قدیمی خود که بیش از ده‌ها سال از عمر آنان می‌گذرد، بسنده کرده‌اند و برنامه‌ای برای توسعه و نوآوری ندارند. از طرفی برخی شرکت‌های منطقه مانند پتروشیمی مارون، به شکل گسترده‌ای اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای نموده، که این شرکت می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد. زیرا در حال حاضر، پتروشیمی مارون، ۷تا ۸درصد کل تولید صنعت پتروشیمی کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: یکی از مشکلاتی که منطقه با آن روبرو است، مسائل حقوقی کارگران بوده که با توجه به اینکه پتروشیمی مارون با استفاده از تکنولوژی روز، سودآوری خوبی را کسب نموده، شاهد هستیم که خوشبختانه در این مجموعه رضایت قابل قبولی در بین نیروی کار وجود دارد و این مسئله برای ما حائز اهمیت زیادی است. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی یک پتروشیمی مانند مارون می‌تواند در بخش توسعه و اشتغال‌زایی حرکت خوب و کارهای جدی را انجام دهد و در بخش سودرسانی به سهام عدالت و سهامداران خود موفق عمل نماید، سایر پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند به این سمت‌وسو حرکت نمایند. گلمرادی در پایان بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی، علاوه بر اعلام آمادگی برای حمایت از اقدامات توسعه‌ای در منطقه، بر استفاده از نیروهای بومی و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی، تأکید جدی دارم.

علی گلمرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص جایگاه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، اظهار داشت: مبحث انرژی در دنیا یکی از موضوعات اساسی است که مورد توجه نهادهای سیاسی هر کشوری قرار دارد، توسعه هر کشوری نیز وابسطه به انرژی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید و مدیریت انرژی نقش بسزایی در موفقیت همه کشورها در حوزه‌های مختلف دارد، گفت: ما نیز کشوری هستیم که در حوزه‌های مختلف تولید انرژی توانمندی‌های خاص خود را داریم مانند انرژی‌های حاصل از تاسیسات برق آبی، سیکل ترکیبی، انرژی‌های تجدید‌پذیر و انرژی هسته‌ای.

نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید بپذیریم ما آنگونه که باید و به خوبی از ظرفیت‌های تولید انرژی کشور استفاده نکرده‌ایم، اضافه کرد: در هم‌ریختگی و بی‌برنامه‌گی در حوزه استفاده از ظرفیت‌های تولید انرژی کشور مشهود است.

رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نوسانات و ناملایمتی‌ها در حوزه انرژی‌ها به دلایل مختلف به‌وجود می‌آید، عنوان کرد: از جمله مواردی که می‌تواند تولید انرژی برق از آب  را تحت تاثیر قراردهد کاهش میزان بارندگی و خشکسالی است.

دولت مکلف به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت‌های قابل توجه و فوق‌العاده‌ای در قیاس با سایر کشورهای که در این زمینه موفق هستند داریم، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده تا در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی ورود و بستر را فراهم کند تا سرمایه‌ها و تخصص‌های بخش خصوصی در این حوزه وارد و بخش قابل قابل توجهی را از انرژی کشور تامین کنند.

فرار سرمایه‌ بخش خصوصی  به دلیل  آماده نبودن بسترها

رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اهداف استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دولت تعریف شده اما با توجه به مراجعات زیاد سرمایه‌گذاران در این راستا شاهد بوده‌ایم که بستر به خوبی فراهم نشده است، ادامه داد: آماده نبودن بستر بعضا باعث فرار سرمایه‌ها و کم رغبتی کسانی است که دوست دارند در این حوزه فعالیت و سرمایه گذاری کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: باید در کمیسیون و کمیته نیرو فعالیت‌های خود را جدی‌تر و گسترده‌تر انجام دهیم و در جایگاه نظارتی برای اجرای اصولی که در برنامه ششم توسعه تعریف شده بتوانیم موثر عمل کنیم و نقش داشته باشیم تا این دغدغه مرتفع شود.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top