زنگنه: بازار نفت رینگ بوکس نیست

slider-hend
وزیر نفت ایران در شانزدهمین اجلاس انجمن بین المللی انرژی در دهلی نو گفت بازار نفت رینگ بوکس و دعوای بین کشورها نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،بیژن زنگنه با تاکید بر اینکه بازار نفت باید غیرسیاسی باشد افزود: این به نفع تولید کننده و مصرف کننده انرژی در جهان است .وی بازار نفت و انرژی را بازاری به هم پیوسته دانست و افزود سیاسی شدن بازار نفت عرضه و تقاضا را دچار اختلال می کنند و در دراز مدت همه کشورها و بازار آسیب خواهد دید .وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه در آینده و تا سال ۲۰۴۰ همچنان نفت نقش تعیین کننده ای خواهد داشت افزود صنعت نفت و گاز همچنان نیازمند سرمایه گذاری های جدید است .

  شانزدهمین انجمن بین المللی انرژی صبح امروز در دهلی نو‌آغاز به کار کرد.این اجلاس سه روزه  با حضور نمایندگان هفتاد و دو‌کشور عضو صادر کننده ‌‌و وارد کننده نفت ‌و گاز برگزار می شود .مذاکره درباره امنیت آینده انرژی ، قیمت انرژی و‌انتقال انرژی از موضوعاتی است که در این کنفرانس و نشست های تخصصی آن بررسی خواهد شد.این اجلاس با سخنرانی نارندرا مودی نخست وزیر هند آغاز به کار کرد. انجمن بین المللی انرژی ۷۲ عضو دارد.بیش از ۹۰ درصد مبادلات تجاری نفت و‌گاز جهان در اختیار کشور های عضو این انجمن است.

دیدار وزیران نفت ایران و هند در دهلی نو بیژن زنگنه وزیر نفت ایران قبل از آغاز این اجلاس با پرادهان وزیر نفت و انرژی هند دیدار و درباره تقویت روابط دو کشور در این بخش گفتگو‌کرد.وزیر نفت در پایان این دیدار گفت: ما موضوع برداشت نفت هند از ایران و روند سرمایه گذاری هند در پروژه فرزازاد بی را در این مذاکره بحث و بررسی کردیم. در گذشته اشکالات زیادی در این پروژه وجود داشت اما اکنون مشکلات رفع شده است و کارها  پیش می‌رود.
وزیر نفت روند مذاکره برای توسعه میدان گازی فرزاد بی را مثبت ارزیابی کرد.وی با اشاره به علاقمندی هندی ها برای توسعه میدان نفتی در  ایران گفت وزیر  نفت هند در این خصوص موافقت خود را اعلام کرد و دستور دادند پیشنهادهای طرف هندی حداکثر  تا دوماه به ما داده شود .
وزیر نفت هند هم در این دیدار از ایران به عنوان یکی از تامین کنندگان بزرگ انرژی و شریک  تجاری هند یاد کرد و بر گسترش همکاری ها و سرمایه گذاری دو کشور هند و ایران در حوزه انرژی تاکید کرد .
بیژن زنگنه درباره اجلاس بین المللی انرژی هم‌ گفت این اجلاس مذاکره بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان انرژی است که هر دو سال یکبار برگزار می شود و امسال در کشور بزرگ مصرف کننده هند برگزار می شود.وی افزود: در این اجلاس نظرات کشورهای وارد کننده و صادرکننده انرژی باید به هم نزدیک شود و تبادل نظرات صورت گیرد. وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرد این اجلاس با مدیریت هندوستان هم اجلاس موفقی باشد.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top