شرکت‌های خصولتی پتروشیمی حیات‌خلوت دولتی‌ها شده‌اند…

نماینده مردم شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی«ره» در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های پتروشیمی منطقه، نباید به تکنولوژی قدیمی اکتفا کنند. علی گلمرادی اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، آلایندگی‌های محیط زیستی منطقه به‌شدت کاهش می‌یابد که این امر در سلامت محیط و زندگی مردم حوزه انتخابیه نقش بسزایی دارد. وی ادامه داد: دومین نتیجه‌ی مثبتی که اجرای این طرح‌ها در پی خواهد داشت، ایجاد اشتغال است که با توجه به اینکه تأکید گردیده از جوانان بومی جویای کار بهره‌گیری شود، می‌تواند به کاهش بیکاری و حل مشکلات اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک نماید. عضو کمیسیون انرژی مجلس، دیگر نتیجه‌ی مثبت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را، سودآوری برای کشور دانست که در نهایت منجر به رفاه عمومی در جامعه خواهد شد. گلمرادی اضافه کرد: متأسفانه برخی شرکت‌ها هنوز به سیستم‌های قدیمی خود که بیش از ده‌ها سال از عمر آنان می‌گذرد، بسنده کرده‌اند و برنامه‌ای برای توسعه و نوآوری ندارند. از طرفی برخی شرکت‌های منطقه مانند پتروشیمی مارون، به شکل گسترده‌ای اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای نموده، که این شرکت می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد. زیرا در حال حاضر، پتروشیمی مارون، ۷تا ۸درصد کل تولید صنعت پتروشیمی کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: یکی از مشکلاتی که منطقه با آن روبرو است، مسائل حقوقی کارگران بوده که با توجه به اینکه پتروشیمی مارون با استفاده از تکنولوژی روز، سودآوری خوبی را کسب نموده، شاهد هستیم که خوشبختانه در این مجموعه رضایت قابل قبولی در بین نیروی کار وجود دارد و این مسئله برای ما حائز اهمیت زیادی است. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی یک پتروشیمی مانند مارون می‌تواند در بخش توسعه و اشتغال‌زایی حرکت خوب و کارهای جدی را انجام دهد و در بخش سودرسانی به سهام عدالت و سهامداران خود موفق عمل نماید، سایر پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند به این سمت‌وسو حرکت نمایند. گلمرادی در پایان بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی، علاوه بر اعلام آمادگی برای حمایت از اقدامات توسعه‌ای در منطقه، بر استفاده از نیروهای بومی و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی، تأکید جدی دارم.

شرکت‌های خصولتی پتروشیمی حیات‌خلوت دولتی‌ها شده‌اند/ خصوصی‌سازی غلط بزرگترین عامل توسعه نیافتن صنعت پتروشیمی

علی گل مرادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار داشت: اگر وضعیت فعلیصنعت پتروشیمی را با اسناد بالادستی و چشم انداز ۱۴۰۴ مقایسه کنیم، بدون شک عقب ماندگی هایی وجود دارد و اشکال اساسی که موجب این مساله شده، خصولتی بودن عمده شرکت های پتروشیمی است؛ به این معنا که این شرکت ها نه دولتی مطلق هستند و نه خصوصی و در نتیجه برای برخی از دولتی ها تبدیل به حیات خلوت شده اند.

گل مرادی در ادامه با بیان اینکه خصولتی شدن و نه خصوصی شدن، بزرگترین عامل عقب ماندگی و عدم رشد و توسعه صنعت پتروشیمی است، گفت: در هیچ کجای دنیا چنین فلسفه ای وجود ندارد و اینها داستان های من درآوردی ما به دلیل بی دانشی مدیران، تصمیم گیران و سیاستگذاران است.

وی در ادامه افزود: البته شاید در مواردی هم چنین اقداماتی آگاهانه و برای سوء استفاده باشد؛ سوء استفاده هایی که امروزه در کشور شاهد آن هستیم و این موضوع جای نگرانی دارد.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس با تاکید بر اینکه اگر در حوزه نفت و پتروشیمی بررسی موشکافانه ای داشته باشیم، متوجه عقب ماندگی در این حوزه نسبت به توانمندی ها و پتانسیل های موجود می شویم، گفت: در حوزه انرژی نگرانی های ویژه و جدی وجود دارد و در شرایطی که در جنوب کشورمان صنایع متعدد پتروشیمی وجود دارد اما وضعیت آنها قابل قبول نیست. البته این به معنای آن نیست که زحمتی کشیده نمی شود و فعالیتی صورت نمی گیرد، اما این فعالیت ها کفایت نمی کند.

گل مرادی در مورد وضعیت صنعت پتروشیمی در سال ۹۶ اظهار داشت: بر اساس گزارش مسئولان، صنعت پتروشیمی در سال ۹۶ نمره قبولی می گیرد اما اگر از بیرون، وضعیت این صنعت را مورد بررسی قرار دهیم؛ عملکرد آن چندان مثبت به نظر نمی رسد. زیرا در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی کشور اشتغال است و این در حالی است که برخی از شرکت های پتروشیمی در سال ۹۶ اقدام به تعدیل کردند و بنابراین در راستای سیاست های کلان کشور که یکی از آنها اشتغال زایی است، حرکت نکردند.

وی با اشاره به اینکه در توسعه تکنولوژی صنعت پتروشیمی ضعیف عمل کرده ایم، اظهار داشت: متاسفانه همچنان در حوزه انرژی به تکنولوژی سایر کشورها نیازمند هستیم و باید بپذیریم که سرمایه های فکری ما هم در این حوزه ارتقا نیافته است.

به گفته این عضو کمیسیون انرژی مجلس، مشکلات و کاستی های موجود در صنعت پتروشیمی موجب شده که هر چند در این حوزه، تولید درآمد و ثروت اتفاق می افتد اما چند برابر تولید ثروتی که تولید می شود، به محیط زیست خسارت وارد شود.

گل مرادی با تاکید بر اینکه جزیره ای ارزیابی کردن و بررسی کردن صنعت پتروشیمی کفایت نمی کند، گفت: باید تمام جوانب کار را بسنجیم که در این صنعت کجای کار هسستیم و کجا می توانستیم باشیم. اما آنچه مشخص است این است که در صنعت پتروشیمی می توانستیم چند پله بیشتر ارتقا بیابیم، اما اقدامات لازم را انجام نداده ایم.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top