مدیریت نامناسب منابع آب دلیل بحران و نابودی کشاورزی خوزستان است

نماینده مردم شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی«ره» در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های پتروشیمی منطقه، نباید به تکنولوژی قدیمی اکتفا کنند. علی گلمرادی اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، آلایندگی‌های محیط زیستی منطقه به‌شدت کاهش می‌یابد که این امر در سلامت محیط و زندگی مردم حوزه انتخابیه نقش بسزایی دارد. وی ادامه داد: دومین نتیجه‌ی مثبتی که اجرای این طرح‌ها در پی خواهد داشت، ایجاد اشتغال است که با توجه به اینکه تأکید گردیده از جوانان بومی جویای کار بهره‌گیری شود، می‌تواند به کاهش بیکاری و حل مشکلات اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک نماید. عضو کمیسیون انرژی مجلس، دیگر نتیجه‌ی مثبت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را، سودآوری برای کشور دانست که در نهایت منجر به رفاه عمومی در جامعه خواهد شد. گلمرادی اضافه کرد: متأسفانه برخی شرکت‌ها هنوز به سیستم‌های قدیمی خود که بیش از ده‌ها سال از عمر آنان می‌گذرد، بسنده کرده‌اند و برنامه‌ای برای توسعه و نوآوری ندارند. از طرفی برخی شرکت‌های منطقه مانند پتروشیمی مارون، به شکل گسترده‌ای اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای نموده، که این شرکت می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد. زیرا در حال حاضر، پتروشیمی مارون، ۷تا ۸درصد کل تولید صنعت پتروشیمی کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: یکی از مشکلاتی که منطقه با آن روبرو است، مسائل حقوقی کارگران بوده که با توجه به اینکه پتروشیمی مارون با استفاده از تکنولوژی روز، سودآوری خوبی را کسب نموده، شاهد هستیم که خوشبختانه در این مجموعه رضایت قابل قبولی در بین نیروی کار وجود دارد و این مسئله برای ما حائز اهمیت زیادی است. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی یک پتروشیمی مانند مارون می‌تواند در بخش توسعه و اشتغال‌زایی حرکت خوب و کارهای جدی را انجام دهد و در بخش سودرسانی به سهام عدالت و سهامداران خود موفق عمل نماید، سایر پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند به این سمت‌وسو حرکت نمایند. گلمرادی در پایان بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی، علاوه بر اعلام آمادگی برای حمایت از اقدامات توسعه‌ای در منطقه، بر استفاده از نیروهای بومی و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی، تأکید جدی دارم.

علی گلمرادی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا وضعیت آب شرب و کشاورزی خوزستان را بسیار نگران کننده برشمرد و اظهار کرد: امروز وضعیت آب شرب و کشاورزی به یک معضل اساسی در کشور تبدیل شده است و مشکلات بسیاری را درپی داشته که این وضعیت در خوزستان بسیار حاد و نگران کننده است.
وی افزود: به دلیل کمبود منابع آبی در حال حاضر کشاورزی استان به سمت نابودی می رود و رها سازی نشدن حق آبه در رودخانه های استان به خصوص در شهرهای هندیجان، امیدیه و بندرماهشهر باعث هدر رفتن زحمت کشاورزان استان شده است.
نماینده مردم شهرستان های بندرماهشهر، هندیجان، امیدیه در ادامه با تاکید بر لزوم جبران خسارت های وارد شده به کشاورزان خوزستانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت مشکلات کشاورزان و بی آبی در استان خوزستان جلسه مشترک کمیسیون انرژی و وزارت نیرو با حضور نمایندگان ه ویژه وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور ، رئیس سازمان هواشناسی کشور و کارشناسان و متخصصان حوزه آب کشور برگزار شده و پیرامون بحران آب کشور و به ویژه خسارت های وارد شده به کشاورزان خوزستانی بحث و به تبادل نظر شد.
گلمرادی اضافه کرد: کشاورزان خوزستانی بیشتر از قشر آسیب پذیر و کم درآمد محسوب می شوند و توان تحمل خسارت هایی که در چند سال گذشته به آنها وارد شده را ندارند از این رو ضرورت دارد دولت در این رابطه چاره اندیشی کند و راهکاری برای جبران این خسارات ارائه دهد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری بحران بی آبی در استان خوزستان را نتیجه کم تعهدی مسوولان گذشته عنوان کرد و گفت: با وجود ظرفیت های کلان در استان خوزستان متاسفانه مشکلات بی آبی و کشاورزی در این استان به یک داستان تکراری تبدیل شده است.
وی گفت: این معضل نتیجه کم تعهدی مسوولان گذشته است که کشاورزان خوزستانی را که در گذشته شغل اصلی و منبع درآمد آنها بوده متضرر کرده است.
وی اضافه کرد: مدیریت مناسب منابع آبی و احیای منابع آبی دچار بحران شده است که نیازمند یک برنامه جامع و هدفمند از سوی دولت می باشد.
وی گفت: رفع بحران بی آبی مهم ترین دغدغه های نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی است و این موضوع را تا حصول نتیجه با جدیت دنبال خواهند کرد.
ماهشهر در جنوب خوزستان و در ساحل خلیج فارس، پس از عسلویه قطب پتروشیمی کشور است.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top