تشکیل جلسه ای برای بررسی نرخ خوراک پترشیمی ها در کمیسیون انرژی مجلس

نماینده مردم شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی«ره» در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های پتروشیمی منطقه، نباید به تکنولوژی قدیمی اکتفا کنند. علی گلمرادی اظهارکرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی از چند جهت حائز اهمیت است. اول اینکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، آلایندگی‌های محیط زیستی منطقه به‌شدت کاهش می‌یابد که این امر در سلامت محیط و زندگی مردم حوزه انتخابیه نقش بسزایی دارد. وی ادامه داد: دومین نتیجه‌ی مثبتی که اجرای این طرح‌ها در پی خواهد داشت، ایجاد اشتغال است که با توجه به اینکه تأکید گردیده از جوانان بومی جویای کار بهره‌گیری شود، می‌تواند به کاهش بیکاری و حل مشکلات اشتغال به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کمک نماید. عضو کمیسیون انرژی مجلس، دیگر نتیجه‌ی مثبت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را، سودآوری برای کشور دانست که در نهایت منجر به رفاه عمومی در جامعه خواهد شد. گلمرادی اضافه کرد: متأسفانه برخی شرکت‌ها هنوز به سیستم‌های قدیمی خود که بیش از ده‌ها سال از عمر آنان می‌گذرد، بسنده کرده‌اند و برنامه‌ای برای توسعه و نوآوری ندارند. از طرفی برخی شرکت‌های منطقه مانند پتروشیمی مارون، به شکل گسترده‌ای اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای نموده، که این شرکت می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد. زیرا در حال حاضر، پتروشیمی مارون، ۷تا ۸درصد کل تولید صنعت پتروشیمی کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: یکی از مشکلاتی که منطقه با آن روبرو است، مسائل حقوقی کارگران بوده که با توجه به اینکه پتروشیمی مارون با استفاده از تکنولوژی روز، سودآوری خوبی را کسب نموده، شاهد هستیم که خوشبختانه در این مجموعه رضایت قابل قبولی در بین نیروی کار وجود دارد و این مسئله برای ما حائز اهمیت زیادی است. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی یک پتروشیمی مانند مارون می‌تواند در بخش توسعه و اشتغال‌زایی حرکت خوب و کارهای جدی را انجام دهد و در بخش سودرسانی به سهام عدالت و سهامداران خود موفق عمل نماید، سایر پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند به این سمت‌وسو حرکت نمایند. گلمرادی در پایان بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی، علاوه بر اعلام آمادگی برای حمایت از اقدامات توسعه‌ای در منطقه، بر استفاده از نیروهای بومی و توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت پتروشیمی، تأکید جدی دارم.

به گزارش #پترونیوز؛ علی گلمرادی نماینده مردم بندرماهشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با گسترش ارتباطات جهانی و استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های جهانی مخالف نیستم، اما این موضوع که در صورت نبود کشورها و شرکت های خارجی کار صنایع کشور معطل بماند برازنده صنعت نفت و گاز ایران نیست.

وی با بیان اینکه در هفته های آینده جلسه ای برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها در کمیسیون انرژی تشکیل می شود، ادامه داد: البته مشکلات صنعت نفت و گاز را نباید با تخفیفات رفع کرد و یکی از مشکلاتی که در صنعت پتروشیمی وجود دارد خصولتی بودن این صنایع بوده و موضوعی بی پایه و اساس بوده که در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی شکل گرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه خصولتی بودن عامل اساسی عدم موفقیت صنعت پتروشیمی است، تصریح کرد: بخش خصوصی هر جا که نمی تواند پاسخگوی مسائل و مشکلات پیرامون صنعت نفت باشد از ظرفیت دولت استفاده می کند و دولت نیز به همین ترتیب از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می کند، لذا تعامل دو سویه بین آنها شکل گرفته و سبب شده که هیچگاه هیچ کدام به عنوان سازمانی مستقل پاسخگوی مسائل و مشکلات نباشند.

موضوعات مرتبط

*

*

 
Top