توافق تاریخی اوپک هنر دیپلماسی نفتی ایران را نشان داد

توافق تاریخی اوپک هنر دیپلماسی نفتی ایران را نشان داد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ علی گلمرادی مطرح کرد: ایران در نشست اخیر اوپک، عملکرد خوبی داشت و با تلاش تیم وزارت نفت، حق کشور در اجلاس اخیر اوپک پایمال نشد.

وی ادامه داد:پیروزی دیپلماسی نفتی دولت در مجموع گامی در راستای تکمیل نتایج برجام بود و بر اساس توافق اخیر در این نشست، با رایزنی انجام شده، سهمیه جمهوری اسلامی ایران در عرضه نفت نه تنها کاهش بلکه افزایش یافت.

گلمرادی ادامه داد: در نشست اخیر اوپک، قیمت قابل قبولی نیز برای نفت تعیین شد و بر این اساس، این سیاستگذاری به سود کشور شد.

وی با تجلیل از دیپلماسی قوی نفتی دولت یازدهم، گفت: اگر دیپلماسی فعال و موفقی نداشته باشیم و با توانمندی های متخصصان در این عرصه حضور نیابیم نمی توانیم از موضع خودمان به خوبی دفاع کنیم.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص بودجه سال آینده که هفته گذشته به مجلس ارائه شد نیز، گفت:اگرچه بودجه کشور در سال های گذشته به درآمدهای نفتی متکی بوده است، برنامه ریزی برای کاهش خام فروشی و افزایش درآمد های پایدار از سوی دولت ضروری است.

به گزارش ایرنا ۱۴عضو اوپک در نشست اخیر خود توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

بر اساس این توافق به جز لیبی و نیجریه که کاهش تولید نخواهند داشت، تنها ایران می‌تواند در ۶ ماه اجرای این توافق تا ۹۰ هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش دهد و بقیه اعضا مجبورند تولید خود را کاهش دهند که بیشترین سهم کاهش با ۴۸۶ هزار بشکه در روز متعلق به عربستان سعودی است.

همچنین قرار است کشورهای غیر عضو اوپک نیز ۶۰۰ هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش دهند که سهم روسیه از این مقدار به تنهایی ۳۰۰هزار بشکه در روز است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت با نام اختصاری اوپک (OPEC) یک کارتل بین‌المللی نفتی است که متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا، گابون و اندونزی است.

پایان پیام

*

*

 
Top