چشم انداز سازي شخصي

گلمرادی

چشم‌انداز شخصی زندگی شما چیست؟

چشم انداز عبارتست از آینده‏ای واقع گرایانه، تحقق پذیر و جذاب برای فرد، سازمان يا جامعه. در واقع چشم‌انداز یك ایده‌آل رسیدنی است.

چشم انداز شخصی تصویری است از آنچه که مطلوب است و منتهای آرزوهاست در دل و روح انسان (توان های بالقوه و بالفعل را به سمت مشخصی هدایت می کند).

 یك ایده‌آل كه اگر همه توانمان را بكارگيريم، از منابع بدرستي استفاده كنيم به آن چشم‌انداز می‌رسیم.

امیرمؤمنان حضرت علی(ع) در حدیثی می‏فرمایند: «خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجاست؟ در کجاست و به کجا می‏رود؟» این یعنی همان جوهره برنامه‏ریزی در زندگی،  یعنی اینکه بدانیم گذشته ما چه بوده و از آن درس بگیریم، در حال حاضر کجاییم و چه توانمندی‏ها و قابلیت‏هایی داریم و درنهایت می‏خواهیم در آینده به کجا برسيم و چگونه باشیم.

در متون مدیریت استراتژیک نیز می بینیم که گفته می شود، برای مدیریت استراتژیک باید سه گام زیر را طی کنیم:

۱. کجا بودیم (where were we?)

۲. کجا هستیم (where are we?)

۳. و قصد داریم به کجا برویم (where are we going?)

در اولین گام برای برنامه­‌ریزی توسعه فردی بایستی چشم ­‌انداز خودمان را در زندگی مشخص کنیم؟ باید بیندیشیم و تعیین کنیم که بالاخره ما به کجا می­خواهیم برسیم و در زندگی به دنبال چه هستیم؟

تعیین چشم‌ انداز در زندگي و رسيدن به موفقيت از جنبه هاي مورد نظر هر فرد، سازمان يا جامعه بسیار مهم است زیرا به فعالیت‌­های ما جهت می‌­دهد.  به ما کمک می‌­کند  تا در هر ساعت و هر لحظه در راستای رسیدن به آن چشم‌ انداز تلاش و كوشش نموده و از انرژي‏هاي شخصي و محيطي كمك بگيريم.

براي كمك در تحقق چشم انداز كشور بايد چشم انداز سازمان‏ها، شركت‏ها و شهروندان جامعه در راستاي چشم انداز كلي كشور ترسيم شوند و افراد و سازمان‏ها مشخص نمايند كه در راستاي تحقق چشم انداز كشور با توجه به نوع فعاليت، توان، انرژي و منابع، چه اهدافي را مي‏توانند دنبال كنندو به عبارتي در اين مسير كل بينديشيم (چشم انداز كلي كشور) و جزء (چشم انداز شخصي و عمل به آن به بهترين شكل) عمل كنيم.

1 دیدگاه;

  1. آزاديان گفته:

    سلام جناب مهندس گلمرادي ،راهيابي جنابعالي به مجلس شوراي اسلامي راتبريك عرض مي نمايم .اميداست باتوكل به خداوند منان درراه قانون گذاري وخدمت به مردم و كشور اسلاميمان موفق ومنصور باشيد.دوست وهمكلاس دوران دبيرستان شهربدره صمد آزاديان

*

*

 
Top