ورزش، سلامتي و نشاط

ورزش، سلامتي و نشاط

در عصر کنونی، ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده، روزبروز بر اهمیت وارزش آن افزوده گردیده و بیشتر مورد توجه مردم در جایگاه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، سلامت، درمان، خانواده و… قرار گرفته است. در جامعه گروه های زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. برخی از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امرار معاش می کنند. خلاصه اینکه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّی مطرح است و از جهات مختلف دارای، ارزش و اهمیت می باشد. که برخی از این موارد در زیر آمده است.
الف. تندرستی و طول عمر:
نقش و اهمیت فعالیت‌های بدنی دیرزمانی است که در میان افراد کم تحرک شناخته شده است. این مسئله باعث شد تا افراد جامعه تمایل پیدا کنند نسبت به تأثیرات مختلف فعالیت‌های بدنی حساس شوند و تلاش نمایند تا دانش و اطلاعات خود را توسعه بخشند. در این مورد، رابطة بین ورزش، آمادگی جسمانی و بهداشت (تندرستی) با تضادهای آن در شکل زیر نشان داده شده است.
طول عمر زیاد = تندرست = ورزیده = فعال
طول عمر کوتاه = بیمار = غیر ورزیده = بی‌تحرک
ب. خواب راحت تر:
ورزش کمک می کند تا که بهتر و راحت تر بخوابید. اگرچه ممکن است از نظر شما مسئله ای بدیهی بیاید، اما تحقیقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشید. هر چند، بهتر است که روز ها یا بعد از ظهرها ورزش کنید نه شب ها قبل از خواب چون در اینصورت خیلی پرانرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد.
ج. جلوگیری از پیری زودرس و مرگ نابهنگام:
هر چه سنتان بالاتر می رود، ورزش منظم می تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری خواهد کرد.
د. سلامت مفصل ها، استخوان ها و ماهیچه ها:
هر چه سنتان بالاتر می رود، تراکم استخوان هایتان و انعطاف پذیری مفصل هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم یکی از بهترین راه ها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه ها، مفصل ها و استخوان ها است. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می کند که قوا و انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.
ه. تقویت سیستم دفاعی بدن:
تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش می تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول های دفاعی به حساب آید. در افراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی خود به خود ضعیف می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.
و. تقویت حافظه:
پیاده روی سه روز در هفته به مدت ۴۵ دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که روی قاعده ای منظم ورزش می کنند و قدرت تمرکز بهتری دارند. ورزش های هوازی قسمت های جلویی و جداره های بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می کند.
ز. افزایش انرژی و تحمل:
افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند.
ح. کاهش فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب:
ورزش باعث می شود که اضطراب و استرس شما کاهش یابد. در این حالت بدن شما بعد از یک یا دو ساعت از اتمام تمریناتتان اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می توانیم به عنوان درمانی برای افسردگی نیز استفاده کنیم.
ط. کاهش احتمال ابتلا به بیماری:
بهترین نتیجه ای که از تمرینات ورزشی گرفته می شود این است که احتمال ابتلای شما را به بسیاری از بیماری های جدی و کشنده مثل بیماری های قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان سینه ، ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می دهد.
لذا با توجه به ارزش و اهمیت ورزش در جامعه و فواید آن در زمینه های مختلف، اجتماعی، درمانی، اقتصادی، فرهنگی، فردی، سیاسی و … ضرورت دارد بیش از پیش به این موضوع بیشتر توجه شده و برنامه هایی را برای افزایش مشارکت مردم در رده های سنی مختلف و متناسب با هر گروه سنی تدوین و اجرایی نماییم. که برخی از این برنامه می تواند شامل:
۱٫ فرهنگ سازی و ترغیب مردم به ورزش، تفریح و سرگرمی؛
۲٫ احداث مجموعه های ورزشی سرپوشیده با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه در فصول گرم سال؛
۳٫ توسعه ورزش های تفریحی و قهرمانی آبی در منطقه با توجه به مزیت های منطقه؛
۴٫ توجه به ورزش های قهرمانی و تربیت الگو و قهرمان در جامعه و در منطقه؛
۵٫ فرهنگ سازی به منظورجدا کردن فرزندان از ابزارهای الکترونیکی و سوق دادن آنها به سمت بازی ها و ورزش های جسمی و پر تحرک؛
۶٫ احیای ورزش های محلی و سنتی؛
۷٫ ایجاد روحیه نشاط، شادی، امید و خودباوری در جامعه با توسعه ورزش؛
۸٫ ترغیب افراد جامعه به ورزش و جهت کاهش بزه و انحرافات اجتماعی؛
۹٫ افزایش هزینه های تخصیصی به ورزش به منظور کاهش هزینه های درمان.

*

*

 
Top